Sport

Off the tee

by
June 21, 2017

All your golfing results from Yarrawonga and surrounds.

YMGCR men’s results

Tuesday, June 13 Murray Stableford

Total Entrants: 70 Players

A Grade 6 balls Patrick Seccull (10) 40 pts, 4 balls Stephen Blackley (16) 39 pts, 2 Balls Peter Vickers (13) 37 pts, B Grade 6 balls Rodney Carrol (19) 37 pts, 4 Balls Gregory jarrod (26) 36 pts, 2 Balls Brian Fielder (24) 35 pts, Balls to 29 pts or better, NTP 2nd Kenneth Barnes.

Lake Stableford

Total Entrants: 73 Players

A Grade 6 Balls Robert Dick (14) 40 pts c/b, 4 Balls Oliver ridley (11) 40 pts, 2 balls tom Crozier (14) 36 pts c/b, B Grade 6 Balls Lou Bozzola (24) 40 pts c/b, 4 Balls raymon Kingsley (20) 40 pts, 2 Balls Tony Rice (21) 36 pts, C Grade 6 Balls Robert Isaacs (25) 38 pts, 4 balls 36 pts c/b, 2 Balls Kevin Fox 928) 36 pts. Balls to 30 pts or better, NTP 2nd hole Bill Kedgley.

Thursday, June 15 Murray - Par

Total Entrants: 59 players

A Grade 6 Balls Darren McGrillen (8) +2 c/b, 4 balls Jim Cola (18) +2, 2 Balls Tom Crozier (14) +1 c/b, B Grade 6 Balls Kevin Boote (22) +2, 4 Balls Jeffrey Dripps (20) 0, 2 Balls Bruce McCallum (23) -1 c/b, Balls to -3, NTP 2nd hole Bill Kedgley.

Lake - Par

Total Entrants: 67 Players

A Grade 6 Balls Stephen Blackley (15) +4, 4 balls Jason Brewer (16) +3 c/b, 2 Balls Peter Warner (3) +3, B Grade 6 Balls Douglas Milne (30) +3, 4 balls Bill Mann (28) +2 c/b, 2 Balls Henry Gorecki (34) +2, Balls to -3, Great Score (eagle) Len Quinlivian, NTP 2nd hole Geoff Gourley.

Saturday, June 17 Murray - Stableford

Total Entrants: 24 Players

Winner Ross Keane (20) 29pts Voucher, Runner up Robert Board (11) 38 pts voucher, Balls to 29 pts or better, NTP 2nd hole Lew Nagle.

Lake – Stableford

Total Entrants: 86 Players

Winner A Grade Trevor Reed (8) 38 pts voucher, Runner up Neville Page (12) 37pts voucher, B Grade Winner Timothy Hargraves (17) 39 pts c/b voucher, Runner up John Beaumont (17) 39 pts voucher, Balls to 31 pts or better, Great score (eagle) Norman Ross & Richard Hogg, NTP 2nd hole Barry Webb.

Sunday, June 18 Murray - Stableford

Total Entrants: 49 Players

6 balls Peter Skewes (21) 38 pts, 4 Balls Keith Holt (11) 37[ts c/b, 2 Balls Gary Stone (15) 37 pts, Balls to 27 pts or better, NTP 2nd hole Neville Page.

YMGCR Ladies Golf

9 Holes Ladies

Monday June 12 Stableford with 24 players - Executive Nine

Section 1 Winner: Kathy Hunter 21 points, Runner Up: Marg Walker 17 points c/b

Section 2 Winner: Carol Cox 20 points, Runner Up: Lorraine Duffy 18 points

NTP: Maree Old

Wednesday June 14 Stableford with 51 players - Executive Nine

A Grade Winner: Kathy Hunter 19 points, Runner Up: Joan Bond 18 points

B Grade Winner: Anne Byrne 21 points, Runner Up: Beth Littler 18 points

C Grade Winner: Lyn Jones 18 points, Runner Up: Joan Mortlock 15 points c/b

D Grade Winner: Marg Irvine 20 points, Runner Up: Barb Smith 14 points

NTP: Kate Langford

18 Holes Ladies

Wednesday June 14 - Committee Appreciation Day - 4BBB Stableford - Lake Course

Presidents versus Captains Day 2017 with 64 players

A Grade Winners: Raem Towe (18) & Carolyn Moule (22) 43 points, Runners Up: Sally Kissick (2) & Irene Cocks (26) 42 points c/b

B Grade Winners: Julie-Anne Kennett (39) & Helen Powell (29) 49 points, Runners Up: Anne Quinn (22) & Marlene Eley (33) 45 points

NTP: 2nd Hole: Presidents – Carol McDonald, Captains – Jackie Smith

Winning Team: Presidents – 38.25 points, Captains – 37.37 points

Saturday June 17 Stableford with 58 players - Murray Course

A Grade Winner: Karin McKenzie (23) 38 points, Runner Up: Heather Briggs (17) 35 points c/b

B Grade Winner: Mary Hockley (33) 35 points, Runner Up: Cath Lowrie (30) 33 points

NTP: 2nd Hole – Georgia Macklan

Away Success: Julie Trask, Pat Cook and Ruth Andrews played in the Avenel Ladies’ Bowl last Thursday, with great success.

Julie Trask won A Grade with 40 points, Pat, Julie and Ruth won the small teams.

Pat, Julie and Ruth were Runners Up in the Bowl with 99 points – the Winners had 100 points. Well done team.

Yarrawonga Golf Mens Nine Holers

Tuesday, June 13 Stableford

Blue – winner Peter Rosenboom (14) 21pts, runner-up Kevin Rowe (9) 19pts.

Red – winner Graeme Bayley (7) 21 pts, runner-up Graeme Eberle (14) 20pts.

NTps – Blue 8th Corny Boers, 7th Les Garbutt.

Thursday, June 15 Par.

Blue – winner Kevin Spencer (17) 3up, runner-up Frank Reece (18) 2up.

Red – winner Peter Dowie (15) 2up, runner-up Rod Sissons (11) 1up.

NTPs Blue 2nd and 6th Don Ferguson, Red 2nd Ross Watson, 7th Greg House.

Southern Riverina Vets

June 5, Tocumwal Stableford.

A – winner Frank Warren 40, runner-up Robert Woodgate 39.

B – winner Bruce Cavanagh 40, Eric Cooper 39.

C – winner Lindsay Fenner 43, runner-up Brian Nowell 41.

NTPs – 2nd Steven Williamson, 8th David Matthews, 14th Kevin Clark.

By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text