Sport

Yarrawonga Mulwala Basketball Grand Finals

by
June 28, 2017

Under 12 premiers the Boomers - Xavier Mitchell, Jaxon Potter, Nate Sheridan, Logan Stone, Lachlan Kelly, Jye Brennan, Riley Denney and coach Bree Ramsdale.

Under 10s premiers the Wildcats - Max Loughnan, Fraser Stephens, Rhys Driscoll, Daniel O’Conner, Zac Kidgell, Van Kreeck, Ian Dimble and coach Donna Bigger.

Under 10s award winners Archie Jaques, Van Kreeck, Baxter Donovan and Charlie Hargreaves.

Under 12 boys award winners - Ollie Cope, Zac Forge, Jaxon Potter, Bohdi Leonard, Joe Knight and Oliver Collins.

B Reserve Girls winners the Gators - Mackenzie Clarke, Seinna Mullavey, Lucynda Mansfield, Elli Head, Georgia Phillips, Jade Price and coach Adam Clarke.

Grand Finals for the Yarrawonga Mulwala Basketball Association Junior Competition were held last week with players excited to be part of the action at the end of the season.

B Grade Girls

The B Grade final was convincingly won by the Cavs who were too strong for the Lakers when the final siren sounded.
The Cavs were led well by best and fairest winner Abbey Coghill. Other members of the winning team were Mia Doherty, Stella Mulquiney, Remi Poll, Bobbie-Jean Buck and Jazyah Young.
The B Grade Girls award winners were: Best and Fairest Abbey Coghill, runner-up Best and Fairest Georgie Hemphill, Most Improved Brooke Knight and Encouragement Award Sophie Jones.

Under 10 Boys

A fabulous game for the Under 10s Grand Final between the Wildcats and the Tigers.
The Tigers went into the match as favourites yet the Tigers came ready to give it their all for the battle ahead.
Both sides played hard and the game was forced into overtime.
The crowd provided plenty of support and in the end the victory went to the Wildcats who never gave in.
Congratulations to both coaches Andy Jaques and Donna Stephens and all the coaches and teams who played during the season.
Awards for the Under 10s went to: Most Improved Baxter Donovan, MVP Archie Jaques, Runner-up MVP Van Kreeck and Encouragement Award Charlie Hargreaves.

Under 12 Boys

The Under 12 Boys Grand Final saw the Boomers play off against the Kings.  
The Boomers, who finished top of the ladder, had an easy run into the grand final while fourth placed Kings fought all the way for their place.  
The Boomers started off well and were hard to beat in defence.  
At half time the Boomers led the Kings only by 3 points.  
The Kings started to fire after half time but were held off by a very disciplined Boomers team.  Both teams had trouble getting their goals to sink.  
Boomers won by 4 points in what was a very close game.  
Thank-you to all the coaches, the umpires, the scorers and most of all the children for giving it their best for the entire season.  
The Best and Fairest jointly went to Ollie Cope and Zac Forge.  Runner-up Best and Fairest jointly went to Jaxon Potter and Bohdi Leonard.  Most Improved went to Joe Knight and Encouragement Award went to Oliver Collins.

B Reserve Girls

The Gators 15 defeated the Heat 12 in what was a very close B Reserve Girls Grand Final.

By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text