Sport

Off the Tee

by
November 01, 2017

Yarrawonga Mulwala Golf Club Resort’s Jamie Stapleton pocketed $730 for his tied 19th position in the 2017 National Futures Championship at Ballarat which was won by fellow first year trainee professional Frazer Droop. The tall, left handed Jamie finished eight-over-par with rounds of 70, 76, 72 and 78.

Yarrawonga Mulwala Golf Club Resort
Men’s results;
Tuesday, October 24. Murray: Stableford
Total Entrants:82
A Grade 7 balls Rodney Beard (12) 40 pts c/b, 5 balls Todd Brewer (16) 40 pts, 3 balls Andrew Skewes (12) 37 pts c/b, B Grade 7 balls Robert Martin (20) 38 pts c/b, 5 balls Noel Whitehill (21) 38 pts, 3 balls Ross Keane (21) 37 pts c/b, C Grade 7 balls Brian Panther (23) 41 pts, 5 balls Frank Smeaton (27) 40 pts c/b, 3 balls Adam O’Conner (27) 40 pts c/b, balls to 32 pts or better, NTP 2nd hole Steve O’Sullivan
Tuesday, October 24. Lake: Stableford
Total Entrants: 85
A Grade 7 balls Steve Buckley (6) 40 pts, 5 balls Neville Hawke (11) 38 pts, 3 balls Bob Kruger (8) 36 pts c/b, B Grade 7 balls George Andreasen (14) 43 pts, 5 balls Ray Mountney (19) 40 pts, 3 balls Kenneth Mounteny (20) 38 pts c/b, C Grade 7 balls Tony Rice (21) 38 pts, 5 balls John Lonergan (30) 37 pts c/b, 3 balls Milton Elliott (29) 37 pts, Balls to 32 pts or better, NTP 2nd hole David Crossley
Thursday, October 26. Murray: Par
Total Entrants 56
A Grade 7 balls Keith Holt (13) +5 c/b, 5 balls David Crossley (5) +5, 3 balls Ted Wells (7) +3, B Rdade 7 balls Neil Gunther (27) +4, 5 balls George Agius (27) +2 c/b, 3 balls Ian Littler (26) +2 c/b, balls to -3 or better, NTP 2nd hole Ian Buckeridge.
Lake: Par
Total Entrants: 69
A Grade 7 balls Robert Hall (16) +4, 5 balls Anthony McFarlane (17) +2 c/b, 3 balls Bob Wilson (13) +2, B Grade 7 balls Peter Ferguson (20) +6, 5 balls John Burrows (26) +4 c/b, 3 balls John Lawless (25) +4, balls to -3 or better NTP 2nd hole Denis Ampfea.
Saturday, October 28. Murray: Stroke
Total Entrants: 76
A Grade winner Geoff Gourley (9) 70, runner up Frank Warren (16) 72 c/b, B Grade winner Michael Sheahan (25) 65, runner up Lindsay Dunstan (19) 67, balls to 78 or better, NTP 2nd hole Peter Warner.
Lake: Stroke
Total Entrants: 76
A Grade winner Andrew Skewes (12) 69, runner up Shane Kelly (12) 70 c/b, B Grade winner Joe Borg (30) 37, runner up Ian Davis (17) 69 c/b, balls to 78 or better.
Sunday, October 29. Murray: Stableford
Total Entrants 63
A Grade 7 balls Mark Moore (9) 40 pts, 5 balls Darryl O’Neill (9) 38 pts, 3 balls Laurence Clark (13) 37 pts, B Grade 7 balls Thomas Whitehead (25) 41 pts, 5 balls Simon Burke (32) 40 pts, 3 balls Daniel Ryan (19) 39 pts, balls to 30 pts or better.
YMGCR Ladies Golf
9 Holes Ladies
Monday, October 23: Stableford with 37 players  -  Executive Nine
Section 1 Winner: D.Duffy 20 points c/b,  Runner Up: M.Moloney 20 points
Section 2 Winner: K.Langford 20 points,  Runner Up: H.Jarvis 19 points
Section 3 Winner: M.Best 17 points c/b,  Runner Up: C.Spratling 17 points
NTP:  Jenny Gonera
Wednesday, October 25: Stableford with 48 players  -  Executive Nine
A Grade Winner: C.Dawson 19 points,  Runner Up: J.Bond 17 points
B Grade Winner: J.Sonneman 20 points,  Runner Up: Y.Rath 17 points
C Grade Winner: A.Church 18 points c/b,  Runner Up: V.Bates 18 points
D Grade Winner: G.Williams 11 points,  Runner Up: B.Myers 8 points
NTP:  Jenny Gonera

18 Holes Ladies
Wednesday,  October 25: Foursomes – Summer Cup Qualifying with 76 players – Lake Course
A Grade Winners: Raem Towe & Marg Jackson 70 nett, Runners Up: Anne Quinn & Wendy Dickson 71.5 nett
B Grade Winners: Joan Cairns & Allison Duncan 71 nett, Runners Up: Barb Meaney & Jeanette Hogan 72 nett
NTP:  2nd Hole – Anne Quinn,   7th Hole – Dee Payne
Saturday, October 28: Par with 49 players – Lake Course
A Grade Winner:  Anne Quinn (22) +2,  Runner Up:  Raem Towe (17) +1 c/b
B Grade Winner:  Anne Johnson (26) 0,  Runner Up:  Mary Hockley (31) -2 c/b
NTP:  7th Hole – Lila Bennett

Yarrawonga Golf Mens Nine Holers
October 24, Stableford. 69 players.
Blue – winner Jo Borge (12) 23pts, runner-up Jim Hunter (18) 22pts.
Red – winner Col Rosser (11) 22pts, runner-up Mark Baldwin (8) 17pts.
NTPs – red 2nd Col Rosser, 7th Evan James. Blue – 4th Geoff Burgess, 8th Peter Dowie.
October 26, Par. 65 players.
Blue – winner Graeme Lavis (17) 4 up c/b, runner-up Ken Dyer (15) 4 up.
Red – winner Ron Hocking (7) 1 up, runner-up Bill Rapkins (8) even c/b.
NTPs – Blue 2nd Terry Strickland, 6th Terry Duffy. Red – 2nd Geoff Burgess, 7th Ian Evans.

By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text