Sport

Yarrawonga win the pennant

by
March 21, 2018

The Grand Final winning Yarrawonga Tennis team consisting of (Back Row): Jenny Buerckner, Josh Buerckner, Daryl Bennett, Mike Lairson, Amy Lairson, Gert Brunner, Anna Castles, Jenelle Bennett, Narelle Bassett, Fraser Bennett and Jack Bassett.

Joe Knight.

Reese Sanderson.

Yarrawonga took out the Goulburn Murray 3 division premiership on Saturday and did so without losing a match all season.

In a strange twist to the Grand Final, Yarrawonga took on the side from Cobram that they did not play at all during the regular season as the only scheduled match was washed out.
The Cobram side started out strongly with Helen Bruni and Kerrie Fisher winning a tight tie-break over Yarrawonga’s Jenny Buerckner and Amy Lairson.
Josh Buerckner and Mike Lairson just held on against the strong Cobram pair of Peter Hollands and Mario Bruni, winning 8-6.
With the first doubles being so close it was looking like the Yarrawonga side would be under pressure to keep their unbeaten season alive.
Yarrawonga took the second ladies doubles 8-4, with sisters Anna Castles and Gert Brunner combining well together.
Then, for the second week in a row, Daryl and Fraser Bennett put some real scoreboard pressure on the opposition with a crushing 8-1 win over Cobram youngsters Jack Cassidy and Nic Osborne.
From here on, the Yarrawonga side showed why they were the dominant team all season.
The ladies easily won their crossover doubles, with Jen and Gert winning 8-5 followed by Amy and Anna winning 8-3.
Josh and Daryl continued their impressive singles form winning 6-1 and 6-0 respectively.
This meant that in the semi final and grand final singles matches, Josh and Daryl dropped just one game between them in the four sets.
The final mens doubles started with Mike and Fraser dropping the first 3 games and although they were well down, the Cobram team saw a small glimmer of hope.
This was completely extinguished as the Yarrawonga pair then piled on the next 7 games in a row, eventually winning 8-4.
With a 35 game lead going into the mixed, and only 32 games to play, it was all over.
Yarrawonga won three of the four mixed, including an emphatic 8-1 to Josh and Jenny playing in the number one position.
The final scoreline read Yarrawonga 12 sets 95 games defeated Cobram 2 sets 51 games.
To further underline the dominance of the Yarrawonga team, Gert Brunner and Daryl Bennett were awarded the MVP for the GM3 division as the players who won the most sets throughout the season.
Congratulations to all who played in this team throughout the season and we hope to see everyone at the club presentation night this Sunday.
Presentation Night
This Sunday, March 25 our Annual Presentation Night will be held.
This night will see the unveiling of the new deck.
The deck was the vision of several members but long standing member Peter Thomas was the driving force behind this terrific initiative.
It will be a great venue for all club events.
The Presentation Night will start at 5.30. Pizzas will be provided on the night and each family is asked to bring a dessert.
Drinks can be purchased from the Club. The cost will be $10 per person or $20 per family.
All members are welcome and people are asked to RSVP to Jason Bassett on 0448 838 256.
Junior Club Championships
Over the past few weeks our junior players have been participating in our Junior Club Championships. The tennis has been amazing with some very tight matches played.
It was terrific to see many age groups having extremely large fields participating.
This bodes well for the future of our tennis club.
Congratulations to all the participants. The following players were fortunate enough to win or come second in their age group.

Event    Winner    Runners Up
8/U Girls    Tess Bassett    Emily Linehan
10/U Girls    Lucy Bassett    Ella Skehan
12/U Girls    Olivia Corso    Morgan McRae
14/U Girls    Morgan McRae    Jessica Linehan
16/U Girls    Charli Head    
18/U Girls    Jordy McCarthy    
10/U Boys    Jayden Arnold    Ian Dimble
12/U Boys    Jack Bassett    Liam Williams
14/U Boys    Jack Bassett    Liam Williams
16/U Boys    Liam Pitches    Jack James
18/U Boys    Ronan Pritchard    Liam Pitches

Saturday Morning Report
Saturday morning once again was another beautiful morning of tennis.
All players in attendance have improved immensely.
The Hot Shots kids continue to enjoy their development and are starting to develop sounds techniques. The coaching groups also demonstrated amazing shots with the continual focus on ensuring these kids will be prepared to participate in matches next season.
The matches this week were hotly contested with each group extremely close which was pleasing as this is the final lot of matches for the season in this format.
Group winners for the week were; Section 1 Jack Bassett and Olivia Corso, Section 2 Jayden Arnold, Section 3 Joe Conway, Section 4 Ian Dimble, Section 5 Joe Knight, Section 6 Tess Bassett.
Parent Child Doubles
This Saturday morning there will be a presentation to the players who have performed the best in the matches section.
Following this players that usually participate in matches will be involved in the popular Parent/Child Doubles.
Rumour has it that the kids are all practicing this week with their parent, grandparent or special friend to ensure they are in peak condition for the morning.
A morning of fun and frivolity is assured.
Men’s Tuesday Night Tennis
Over the Summer months 44 of Yarrawonga’s gentlemen have congregated at the courts every Tuesday night.
For the next two hours they dream that they hitting Federer like forehands but are quickly brought back to reality with their not so encouraging team mates and opposition.
All play is held in wonderful spirits with much analysis conducted immediately after the matches.
The finale of this elite competition was held last week in front of a supportive and vocal crowd.
In the B Grade section Prince of Penzance took on Protectionist.
The tie was extremely close all night and at the end of the night the teams were locked together on 3 sets all.
The tie had to be separated on games with Prince of Penance team winning 26 games to 20.
Skipper Josh Buerckner lead from the front by winning three sets but was ably supported by Andrew Banks, Fred Exton and Robbie Clarke.
Special mention to Rob Clarke who after playing tennis regularly for the past twenty years received his first trophy. Persistence paid off.
Commiserations to the Protectionist squad of Al Angwin, Shane Forge, Pat Mansfield and Tim Walsh.
In the A Grade Final, Minor Premiers Delta Blues hosted Efficient.
In another hotly contested tie the pundits were regularly altering their tip as the contest see-sawed all night.
Going into the last set of the night Delta Blues held a one game lead but the Efficient pairing of Jack and Jason Bassett claimed a narrow 6-4 victory over Xave Dowling and Shane Hackett to claim a one game win for Efficient.
Many suggested that this victory was even closer than Efficient’s memorable win in the 2007 Melbourne Cup.
Congratulations to the Efficient team of skipper Pete Thomas, Jack Bassett, Jason Bassett and the finals most valuable player Troy Seddon.
Bad luck to the Delta Blues team skippered by Andrew Beggs and featuring Xave Dowling, Shane Hackett and Andrew Brew.
With the season over the weary bodies will be put out to pasture for the Winter months.
It is a great fun and the competition will recommence around Melbourne Cup weekend 2018.
Thanks to the Chief Judge Ash Wheaton who ensured everyone played at their correct weight.

Wilby Tennis grand finals

The Wilby and District Tennis Association held its Grand Finals last Friday night at the Yarrawonga Lawn Tennis Club.

Conditions were just about perfect for tennis with very little breeze and some cloud cover to keep a lid on the temperature.
A Division
Tungamah vs Telford
It was a replay of last year’s final with Telford looking to turn the tables, but it was clear from the first few sets they were going to be in for a tough night.
Tungamah’s men of Josh Buerckner, Matt O’Kane, Liam Williams and Jack James were all keen to get the job done and they were able to winning all 6 sets to grab a handy 26 game advantage.
Telford got on the board in the ladies with Angela Mitchell and Sandra Banks winning their first set against Jenny Buerckner and Chelsea Marks 6/4, but that was the only set they won.
Debbie Hayes and Mandy Williams both won all of their sets and the Tungamah Ladies as they so often do got the result by 20 games.
This gave Tungamah an unassailable lead going into the mixed and they ensured they got another premiership winning 3 out of the 4 sets to get over the line 14 sets 91 games to 2 sets 36 games.
This makes it 13 Premierships from the last 15 Grand Final appearances in A Division, which is a pretty amazing achievement.
B Division
Burramine vs Wilby
Burramine went into this contest as warm favorites after cruising through to the finals 2 weeks ago. They got off to a flyer in the men with Jack Bassett, Fraser Bennett, Jason Bassett and Tony Bosch taking all 6 sets to set up a 24 game lead.  
The women were a lot closer with Burramine gaining the advantage winning 4 sets to 2.
Adele and Claire Prescott beat Janine Whitelock and Lucy Bassett 6/1 to keep Wilby in the contest, however Burramine were a little too consistent with Jenelle Bennett winning her 3 sets to get the result 29 games to 20.
Again Burramine couldn’t be headed going into the mixed and they proved their dominance winning all 4 sets to come away with the win 14 sets 89 games to 2 sets 39 games.
After the completion of the Tennis the presentations took place and the MVP awards were as follows:
Men – Jack Diamond
Ladies – Debbie Hayes
Junior Boy – Aaron Mills
Junior Girl – Maddie Duffy

By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text