Sport

Rep Basketball’s big night

by
May 02, 2018

Under 18 Girls: Coaches Award – Georgia Lawless, MVP – Indianna Frauenfelder, R/Up – Ebony Woodburn

Under 18 A Boys: Coaches Award – Austin Fraeunfelder, R/Up – Jordan Studd, MVP – Sam Mickleson, R/Up – Max Hemphill

Under 16 A Boys: R/Up – Josh McInness, MVP – Fletcher Wallden, Coaches Award – Will Wheaton

Under 16 Girls: Coaches Award – Kyah Harvey, R/Up – Piper Poll, MVP – Gertie McCallum, R/Up – Macey Hicks

Under 14 A Boys: Coaches Award – Dom McInness, R/Up – Mitch Loughnan, MVP – Hunter Fraeunfelder

Under 14 B Girls: Coaches Award – Ellie Head, MVP – Mia Doherty, R/Up – Mikyah Fraeunfelder

Under 12 Boys: Coaches Award – Zac Forge, R/Up – Bodhi Leonard, MVP – Declan Martin

Under 12 Girls: Coaches Award - Whole Team, MVP - Heidi Wallden, R/Up - Anna Zanin

Under 18 B Boys: Coaches Award – Zac Webster (absent), R/Up – Joe Scalzo, MVP – Henry Lonergan

 The annual YMBA Representative Basketball Presentation night was held last Saturday night to celebrate the conclusion of the 2017/2018 representative season.

The night was hosted by major sponsor Club Mulwala and was a huge success with presentations made to all 12 YMBA boys and girls teams from under 12 through to under 18 age groups.
Seven of these teams competed at the Country Victoria State Championships in the last few months, with all teams being extremely competitive, reaching preliminary, semi and grand finals in many age groups. A highlight was the under 18 boys winning the Division 5 title and the under 16 girls coming runners up in the Division 4 Grand Final.
YMBA Representative President Dave Woodburn praised the efforts and dedication of the coaches and team managers in his opening address and he also acknowledged the achievement of some of the association’s local players who have gone on to be selected at higher levels in BVC pathways and with YMBA’s affiliated club, the North East Bushrangers.
The commitment of the coaches was also acknowledged by YMBA Representative Head Coach Brett Harvey, who also highlighted the enormous development and expansion of the club with great programs in place.

Domestic basketball results
A- Reserve Boys
Clippers 28 v Lakers 23 – Clippers: Riley Mitchell 10, Mitchell Loughnan 8, Marcus Van Maanen 8, Tom Coffey 2. Lakers: Axel Doherty 9, Jack James 8, Lochie Forge 4, Xander Smith 2
Magic 35 v Bulls 26 – Magic: Lochie Harvey 11, Lachlan Dwyer 10, Dom McInness 6, Darby Mullins 4, Bailey Lewis 2, Harry Hogan 2. Bulls: Jye Brennan 10, Jaxen Wheeler 8, Cooper Milbourne 6, Jesse Brogan 2
Heat 35 v Celtics 33 – Heat: Callum DeOleveira 11, Luke Slattery 8, James Frazer 8, Aiden Steele 4, Logan Stone 2, Jaxon Potter 2.  Celtics: Hunter Frauenfelder 15, Nate Williams 8, Jo-Lee Conway 8, Ryan Freestone 2.
Under 10 Girls
Magic V Suns – The suns won the game with Amelia Fraser and Angela Skipper both scoring well. Addison Meade getting plenty of ball also.
Magic had Charlie Cummins and Alexia Nagle both scoring and Tess Bassett trying hard all game with assists from Lily Thompson.
Gators V Heat – The Gators took the win with Bella Dwyer and Millie Holgate being the main scorers. Samantha Knight also defended well.
Having Charlotte Woosman and Laila Pardo both scoring for the Heat team, Elle Hammon really stepped up along with Len Ramsdale getting many turnovers.
Training for all girls each Monday at 4.30pm to 5.15pm at MPB. Please come along as it will improve your skills.
Under 10 Boys
Knicks def 76ers (14 to 10), Bulls def Hawks (6 to 0), Celtics def Cavs (18 to 4), Warriors (bye).

By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text