Sport

YMBA representative basketball celebrated

by
May 03, 2017

All smiles from the award winners from Under 14 Girls A.

Award winners from the Under 18 Girls team.

Under 18 Boys award winners with coach Kyra Meade.

Award winners in the Under 14 Boys A team with coach Craig Frauenfelder.

Under 16 Boys B team award winners with coach Matt Lonergan.

Under 14 Boys B award winners with coach Tom Larcombe.

Under 14 Girls B team award winners with coach Anne Dunstan.

Winners from the Under 16 Boys A team.

Award winners from the Under 16 Girls team.

The annual YMBA Representative Basketball Presentation Night was held recently to celebrate the conclusion of the 2016/2017 representative season.
The night was hosted by major sponsor ClubMulwala and was a huge success with presentations made to all 12 YMBA boys and girls teams from under 12s to under 18s.
Eight of these teams competed at the Country Victoria State Championships in the last few months, with all teams being extremely competitive, reaching preliminary and semi-finals in many age groups.
YMBA President Amanda Wheaton praised the effort and dedication of the coaches in her opening address.
The commitment of the coaches was also acknowledged by YMBA Representative President Brett Harvey who also highlighted the enormous development and expansion of the club with great programs in place.
The night concluded with a special presentation to Brett Harvey, made by Dave Woodburn on behalf of the YMBA Rep Committee.
Brett was awarded with the Club Person of the Year Award for his enormous dedication and contribution to the development of the YMBA club.
It was an extremely popular decision, with Brett being known for his passion and dedication to basketball in this town. Congratulations Brett.

Award winners
•    Under 12 Boys A Team:
    MVP - Lochie Harvey
    R/up - Darbie Mullins
    Consistency Award - Jacob Prestage.
•    Under 12 Boys B Team:
    MVP - Logan Stone
•    Under 12 Girls:
    MVP - Maeve Connell
    R/up - Remi Poll & Mikyah Frauenfelder
    Coaches award - Heidi Wallden
•    Under 14 Boys A Team:
    MVP - Max Mickelson
    R/up - Sam Hemphill
    Coaches award - Harry Nagle
•    Under 14 Boys B Team:
    MVP - Dillan Martin
    R/up - Callum DeOleveira
    Coaches award - Marcus VanMaanan
•    Under 14 Girls A Team:
    MVP - Piper Poll
    R/up - Tess Byrne
    Coaches Award - Abbey Coghill
•    Under 14 Girls B Team:
    MVP - Georgie Hemphill
    R/up - Chloe Wheaton
    Coaches Award - Stella Mulquiney
•    Under 16 Boys A Team:
    MVP’s - Ben Woodburn & Max Hemphill
    R/up - Marcus Quinn
    Coaches Award - BJ Martin.
•    Under 16 Boys B Team:
    MVP - Josh McInnes
    R/up - Baxter Droop & Zac Banch
    Coaches Award - Ben Coghill.
•    Under 16 Girls:
    MVP - Indiannah Frauenfelder
    R/up - Ebony Woodburn
    Most Improved - Tilly Kennedy
•    Under 18 Boys:
    MVP - Sam Mickelson
    R/up - Alex Byrne
    Most Improved - Henry Lonergan
•    Under 18 Girls:
    MVP - Laura Zannin
    R/up - Maddi McInnes
    Most Determined - Jordie McCarthy
By
More in Yarrawonga Chronicle
Login Sign Up

Dummy text